Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych: „Zabawy dzieci na świecie”. rozwój zaciekawienia światem, stymulacja ciekawości poznawczej, przeżycie radości płynącej ze wspólnej zabawy. potrafi zachować się w sytuacji wygranej, jak i przegranej, zna zabawy pochodzące z wybranych krajów Azji i Afryki. indywidualna.
IX. ZAKOŃCZENIE. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich zainteresowanych tematyką udzielania pierwszej pomocy. Jego celem jest przede wszystkim, kształtowanie zdolności przyjęcia aktywnej postawy w warunkach zagrożenia życia ludzkiego. X. LITERATURA. 1. Caroline Greene, Jemima Dunne, Cameron Moffat „ Pierwsza pomoc dziecku.
Przykładowe scenariusze zajęć wyrównawczych. Utrwalanie umiejętności czytania i pisana sylab otwartych - scenariusz lekcji dla klas I-III szkoły podstawowej. Zasady pisowni wyrazów z „rz” - konspekt lekcji otwartej - zajęć terapii dyslektycznej – uczniowie klas pierwszych gimnazjum.
b) Zadanie domowe . Wykonaj zadanie 4 Kp. 16 i zadanie 4 Kp. 17. 7. Czas trwania lekcji . 2 x 45 minut. 8. Uwagi do scenariusza . Scenariusz zajęć zintegrowanych z zakresu edukacji polonistycznej Obowiązki dyżurnego jest przeznaczony do realizacji w klasie II nauczania zintegrowanego, pracującej z podręcznikiem Dobrowolska H., Konieczna A., Wesoła szkoła.
12.Jak się nazywa miejscowość w której znajduje się nasze przedszkole? Podsumowanie turnieju. Podliczenie punktów. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali. Recytacja rymowanki („Piękna nasza Polska cała” zbiór scenariuszy zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym str. 101).
Cele główne: - zapoznanie dzieci z różnymi zawodami i narzędziami koniecznymi w danej pracy. - poznanie sytuacji, w których te zawody są wykonywane. - rozwijanie mowy i logicznego myślenia. - kształtowanie świadomości schematu swego ciała. - przygotowanie dziecka do nauki czytania. - zachęcanie dzieci do skojarzeń, do podawania
. Inspiracje do stworzenia ciekawych zajęć dla przedszkolaków do różnych tematów tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z pojazdami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także krainie wartościW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z wartościami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, puzzli, prac plastycznych, a także do pracy z dziećmi z UkrainyW tym wpisie znajdziesz linki z materiałami, które możesz wykorzystać w pracy z dziećmi z tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z podróżami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także na świętaZbiór wszystkich wpisów (scenariusze i inspiracje do zajęć) związanych z tematem: Czekamy na świętaKulinarne ABCW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z kuchnią, gotowaniem i pieczeniem . Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także kolorowanek.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCHOpracowała : mgr Katarzyna GańczarczykGrupa wiekowa: dzieci trzyletnie – grupa MisieTermin realizacji : 25. 03 2022 tematyczny: Morski świat Temat zajęcia : Morskie opowieści - zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat morza. Integrowanie grupy w toku zabaw – realizacja programu profilaktyczno-wychowawczego przedszkola; zadanie: Przyjaciel ogólne:- poznanie i utrwalenie pojęć związanych z morzem, - rozwijanie słownika czynnego dziecka, - wdrażanie do wypowiadania się na podstawie ilustracji,- Wyrabianie reakcji na sygnały dźwiękowe- Rozwijanie wyobraźni- realizacja programu wychowawczo – profilaktycznego , zadanie: Przyjaciel przyrodyCele operacyjne (dziecko) :- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym rytmicznych, muzycznych w tym naśladowczych (PP I/5);- szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II/7)- odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej PP III/2) ;- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1);- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2);- eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działaniaFormy: zajęcia z całą grupąŚrodki dydaktyczne : ilustracje przedstawiające morskie krajobrazy, plakat : dno morza, butelka, olej, woda, barwnik niebieski, treści wiersza ,, Piraci’’ M. Sulima Ciundziewickiego, Ilustracje do wiersza, nagranie ,,Płyną Ryby: , latarnia morska wykonana przez nauczyciela z wykorzystaniem butelki, nagranie: szum morza, odtwarzacz Nauczyciel gromadzi dzieci na macie w siadzie – rymowanka rozpoczynająca zajęcia, nauczyciel recytuje:Gwiazdki mrugają ( poruszamy ,,mrugając’’ rękami nad głową),Motylki fruwają ( rękami robimy skrzydła motyla),A wszystkie dzieci Pani słuchają (kładziemy palec na ustach).2. Powitanie: Dzieci witają się z nauczycielem: Nauczyciel mówi: Witam dzieci, które lubią wakacje nad morzem ( dzieci machają), witam dzieci, które chciałyby płynąć statkiem (dzieci machają). Nauczyciel wg wcześniejszego schematu wypowiada podobne kwestie - dzieci machają rękami .3. Piraci – słuchanie wiersza M. Sulima Ciundziewickiego. Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczycielka czyta powoli treść wiersza jednocześnie zawiesza i wskazuje na tablicy ilustracje przedstawiające bohaterów występujących w wierszu. Po zakończeniu dzieci wymieniają Żyło kiedyś raz dwóch braci,straszni byli to nich morza, oceany,stanowiły życia rejs ogromny wyruszylia w nim przygód moc trwała całe lata,gdyż los różne figle wielkiej morskiej burzy,chciał ich pożreć rekin piracy dzielni byli,wnet rekina im z ręki rybki małe,za co dostał też z wielkiej zaś wdzięczności,przyprowadził nowych krab na pogaduszki,który mężem był parę stanowili i szczęśliwi bardzo rybka mała,Na swych skrzydłach przyleciała,Zzieleniała wręcz ze złościgdy ujrzała tylu razem ucztowalinim na wyspę się tej pory żyją w zgodzie,ci na lądzie, inni w wodzie może być morze? Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji – odwołanie się do obserwacji i doświadczeń z życia dzieci. Nauczycielka zawiesza na tablicy ilustracje i prosi dzieci, by się przyjrzały: jedna przedstawia morze spokojne, druga – wzburzone. Nauczycielka zadaje pytania: Czym obrazki różnią się od siebie? Co to jest sztorm? Kto z was był nad morzem? Jakie jest morze? Co nad morzem można zobaczyć? Co nad morzem można robić? 5. Ocean w butelce – Eksperyment. Nauczycielka zaprasza dzieci, aby stanęły wokół stolika i obejrzały eksperyment: Do butelki nalewa wodę, prosi chętne dziecko, aby dodało barwnik w kolorze niebieskim oraz olej. Tak przygotowaną butelkę kolejne chętne dziecko wraz z pomocą nauczyciela obraca w różnych kierunkach. Dzieci podziwiają efekt Latarnia morska – zabawa ruchowa o wielostronnym ruchu . Dzieci naśladują ruchy wioślarzy płynących w łodziach ( maszerują wymachując ramionami w rytm muzyki - szum morza. Nauczyciel trzyma w ręku latarnię morską ( wykonaną z butelki), na hasło nauczyciela: Latarnia morska ( nauczyciel podnosi latarnię do góry), dzieci zatrzymują się i machają dłonią w stronę nauczyciela. 7. Morskie głębiny – oglądanie plakatu przedstawiającego dno morza, powtarzanie słownictwa w języku angielskim. Nauczycielka zawiesza na tablicy plakat namalowany na arkuszu bristolu. Pokazuje palcem kolejno elementy i nazywa je w języku angielskim, dzieci powtarzają: sea, fish, shark, plants, turtle, crab...8. Płyną ryby Zabawa muzyczna wg propozycji M. Tomaszewskiej- zajęcia z wykorzystaniem TIK ( odtwarzanie nagrania z YouTube przy użyciu bluetooth) – dzieci stoją w kole, śpiewają i naśladują ruchy i gesty nauczycielki wykonywane do piosenki ,,Płyną ryby’’: Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach.
Grupa wiekowa: 3,4,5-latki Blok tematyczny/temat kompleksowy (tygodniowy) – Sztuka bycia mądrym Tematyka dzienna – Flaga i barwy narodowe Cel ogólny –kształtowanie poczucia przynależności narodowej i patriotycznej postawy;Cele szczegółowe/operacyjne (dydaktyczno-wychowawcze) – dziecko:•rozwiązuje zagadkę (I,II), [IV. 5]; •wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna (I,II), [IV. 10];•potrafi wymienić (I) i opisać symbole narodowe (II) (flaga, godło, hymn), [IV. 10];•rozpoznaje flagę Polski (I) spośród flag innych krajów(II), [IV. 10];•wie, kiedy obchodzone jest w Polsce Święto Flagi (II), [IV. 10, III. 2]; •reaguje na pauzę w muzyce (I,II), [IV. 7]; •słucha wiersza (I) i swobodnie wypowiada się na temat jego treści (II) [IV. 2, IV. 5];•wypowiada się na temat zdarzeń występujących na obrazkach (I,II) [IV. 2, IV. 5];•rozwija umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego(II), [IV. 2, 5];•doskonali umiejętność liczenia (I,II), [IV. 15] •przyjmuje właściwą postawę podczas śpiewania/słuchania hymnu Polski (II), [IV. 10, III. 2]•rozpoznaje hymn Polski spośród innych melodii i piosenek (II), [IV. 7, 10]; •starannie (II) wykonuje prace plastyczną (I), [IV. 8] •słucha (I) uważnie poleceń nauczyciela i stosuje się do nich (II), [III. 6,7].Metody pracy:•słowna•aktywizująca•praktycznych działań•oglądowaFormy pracy:•indywidualna •grupowaŚrodki/materiały dydaktyczne : CD z nagranie piosenki „Rodzinny kraj” , treść zagadki, flaga Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, kartki w kolorze białym i czerwonym, wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”, bębenek, ilustracje do historyjki obrazkowej „Szanuj flagę”, nagranie muzyki z różnych regionów Polski wraz z hymnem, szablon flagi, biała i czerwona farba, białe i czerwone paski papieru, wykałaczki do szaszłyków. Bibliografia:1. Czasopismo "Bliżej przedszkola", październik 2017, numer 5 2. Zagadki dla dzieci o ojczyźnie[online], [dostęp: dostępny w Internecie: . 3. „Przywitajmy się– zabawa integracyjna” – pochodzi ze zbiorów "Bliżej Przedszkola". 4. Cz. Janczarski, Barwy ojczyste[online], [dostęp: dostępny w Internecie: .Przebieg zajęć :1„Przywitajmy się ” – zabawa integracyjna . Dzieci spacerują po sali przy akompaniamencie dowolnej, wesołej muzyki i witają się z innymi dziećmi podczas przerwy w muzyce w sposób wskazany przez nauczyciela: przywitajcie się przez podanie dłoni, pogłaszczcie się po głowie, przytulcie się serdecznie, prześlijcie sobie zagadki przez nietrudne, każdy z Was przyzna. Jak się nazywa nasza Ojczyzna? (POLSKA) z dziećmi na temat naszego kraju i jego symboli : Na początku tego miesiąca, 2 maja, obchodziliśmy bardzo ważne święto dla Polski – ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ. Jestem bardzo ciekawa, czy ktoś z Was potrafi powiedzieć mi, jak ona wygląda? rozkłada na dywanie flagi różnych państw. Zadaniem dzieci, jest odnaleźć flagę Polski. utworu Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” .Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień - to miłość,biel - serce czyste...Piękne są naszebarwy ojczyste. Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:- O fladze jakiego państwa była mowa w wierszu? Po czym poznaliście?- Co oznacza czerwień, a co biel w wierszu? - Kiedy i gdzie możemy zobaczyć flagę Polski?4.„W naszym kraju” – zabawa muzyczno-ruchowa. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki – jednej połowie grupy w kolorze czerwonym, drugiej w białym, następnie odtwarza utwór pt. „Rodzinny kraj”. Podczas trwania utworu dzieci poruszają się swobodnie po dywanie. Na przerwę w muzyce przedszkolaki łączą się w pary – czerwona kartka z białą. obrazkowa „Szanuj flagę” - doskonalenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego. Na tablicy umieszczonych jest 5 obrazków: z wnuczkiem przygotowują się na uroczystość z okazji Święta Flagi Państwowej. w uroczystościach z okazji Dnia Flagi. flagi na chodniku. flagi przez dziadka i powieszenie flagi na ulicy. odsłania I. obrazek i mówi: Dnia 2 maja, pomimo kalendarzowej wiosny, na zewnątrz było zimno. Dziadek Ignacy i wnuczek Adaś wybierali się na uroczystość z okazji Święta Flagi Państwowej. Ubrali się bardzo elegancko. - Co to znaczy, że Adaś i jego dziadek ubrali się elegancko ? - Dlaczego się tak ubrali? obrazek: Dziadek Ignacy i Adaś zabrali ze sobą flagę i poszli na Starówkę, by razem z mieszkańcami swojego miasta wziąć udział w uroczystości z okazji Święta Flagi Ile flag jest na tej ilustracji ? Kto policzy? obrazek: Wracając do domu ... (nauczycielka odsłania trzeci obrazek)- Kto opowie, co się dalej wydarzyło? - Jak myślicie, w jaki sposób flaga znalazła się na chodniku? obrazek: Po powrocie do domu ... (nauczycielka odsłania czwarty obrazek)- Co zrobili dziadek Ignacy z wnuczkiem Adasiem ? - Dlaczego dziadek podniósł flagę? obrazek: Ale to jeszcze nie koniec historii bo oto ... (nauczycielka odsłania piąty obrazek) - Dlaczego dziadek i Adaś się tak zachowali ?- Jak powinniśmy traktować symbole narodowe? 6.„Maszerujemy” – zabawa rytmiczno-ruchowa. Nauczycielka informuje dzieci, że „zamieniają się” na chwilę w żołnierzy wojska polskiego. Przedszkolaki maszerują w rytmie wygrywanym przez prowadzącą na bębenku. Na przerwę w muzyce „żołnierze” zatrzymują się w pozycji na baczność i czekają na kolejny na temat pozostałych symboli narodowych. Powiedzieliśmy sobie, że flaga jest symbolem naszego kraju, a czy znacie jego inne symbole? Potraficie je odnaleźć odnaleźć w naszej sali? -Pamiętacie jaki jest tytuł hymnu Polski? -Gdzie możemy usłyszeć hymn naszego kraju ? - Jak należy się zachowywać podczas śpiewania/słuchania hymnu Polski ? 8.„Baczność- hymn Polski” – zabawa słuchają muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska ) . W momencie, gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – ponownie siadają. flagi Polski – praca młodsze – Przedszkolaki na specjalnie przygotowanym szablonie malują paluszkami flagę naszego państwa, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Dzieci starsze –na stoliku leżą pocięte kawałki bibuły. Zadaniem dzieci jest pozwijanie z nich kuleczek i przyklejenie na odpowiednią część szablonu flagi (z dwóch stron), następnie przedszkolaki przymocowują patyczek, przygotowując chorągiewki. zajęcia. - Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Każde dziecko otrzymuje dwie tabliczki. Jedną w kolorze zielonym, drugą w czerwonym. Jeżeli zdanie wypowiedziane przez nauczycielkę jest prawdziwe, przedszkolaki podnoszą tabliczkę zieloną, jeżeli jest fałszywe – czerwoną. I. Kraj, w którym mieszkamy nazywa się Polska. (prawda)II. Flaga naszego kraju jest biało – zielona. (fałsz)III. Kolor biały na fladze Polski oznacza miłość. (fałsz)IV. Godłem Polski jest biały orzech w złotej koronie i złotych szponach na czerwonym tle. (prawda) V. |ZAGADKA SŁUCHOWA| Podnieś zieloną tabliczkę, gdy usłyszysz hymn Polski. Podziękowanie dzieciom za zajęcia. Siad w kręgu, nagrodzenie najbardziej aktywnych dzieci .
Grupa wiekowa: 6 – latkiOśrodek tematyczny: POZNAJEMY NASZE MIASTOTemat dnia: MOJE OSIEDLE, MOJA DZIELNICACele operacyjne: Dziecko:– rozumie pojęcia „osiedle”, „dzielnica”,– potrafi się przedstawić,– zna swój adres zamieszkania,– zna nazwę, numer i adres swojego przedszkola,– potrafi zaśpiewać hymn swojego przedszkola,– rozpoznaje i nazywa znane obiekty i miejsca w okolicy przedszkola i swego miejsca zamieszkania,– zna legendarną przeszłość swojej dzielnicy,– rozpoznaje i nazywa popularne drzewa i kwiaty, potrafi odczytać ich nazwy ukryte w zbiorze liter,– układa hasło z podanych liter,– układa zdania o Wrocławiu z rozsypanki Podające- Problemowe- Aktywizujące- PraktyczneFormy pracy:- Zespołowa- Zbiorowa- IndywidualnaŚrodki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem, tekst legendy, ilustracje przedstawiające charakterystyczne obiekty z okolicy przedszkola, podpisy do ilustracji, karty pracy dla zespołów, flamastry, rozsypanki wyrazowe dla każdego dziecka, czapka i torba dla listonosza, koperty z adresami dzieci, termometr uczuć. Przebieg:1. Zabawa „Wiem gdzie mieszkam”: nauczycielka przebrana za listonosza roznosi listy, na których adresy podane są bez imion i nazwisk – w ten sposób można sprawdzić, czy dzieci znają swój adres zamieszkania. Gdy wszystkie listy są już rozdane, nauczycielka wyjaśnia dzieciom pojęcie „osiedle” – skupisko domów mieszkalnych oraz obiektów usługowo-handlowych (sklepy, zakład fryzjerski, solarium, poczta, przychodnia lekarska, szkoła, przedszkole itp.) zgromadzonych w niedalekiej odległości od siebie – można do nich dojść Słuchanie „Legendy o Psim Polu”.Dawno, dawno temu panował w Polsce dumny i wojowniczy książę Bolesław zwany Krzywoustym. Za jego rządów na ziemie polskie napadł z potężną armią cesarz niemiecki, który chciał zdobyć ogromne skarby. Wojska cesarskie napadały więc na miasta i wsie zabijając mieszkańców, rabując i paląc domy. Na wyprawę wojenną do Polski rycerze niemieccy zabrali swoje ulubione psy, aby pilnowały zagrabionych skarbów. Jesienią 1109 roku niemieckie wojska dotarły brzegiem Odry w okolice Wrocławia. Tu z rycerzami i wojskami polskimi czekał książę Bolesław. Na polach niedaleko Wrocławia stoczył on z Niemcami długą i krwawą, ale zwycięską bitwę. Rano na polu bitwy obok zabitych wojowników niemieckich siedziały stada psów, ujadając z żalu za swoimi opiekunami. Od nich właśnie wzięła swą nazwę dzisiejsza dzielnica Wrocławia – Psie Rozmowa kierowana na temat wysłuchanej legendy; wyjaśnienie pojęcia – „dzielnica”: dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące legendy. Potem próbują samodzielnie określić, co oznacza słowo „dzielnica”. Nauczycielka koryguje i uzupełnia wypowiedzi dzieci – „dzielnica” to część miasta obejmująca kilka lub kilkanaście osiedli, łączące je ulice, a czasem mosty oraz parki i place „Wycieczka rowerowa po naszej dzielnicy”: zabawa ruchowa z elementem biegu i Zabawa z elementem czytania „Odszukaj adres naszego przedszkola”: w zespołach czteroosobowych dzieci wykreślają z labiryntu liter nazwy popularnych drzew i kwiatów, a z pozostałych nie skreślonych liter odczytują nazwę i adres przedszkola – WROCŁAW, PSIE POLE, TĘCZOWA POLANKA, OBORNICKA Zabawa ruchowa przy piosence „Tęczowa Polanka”: wokalno-taneczna interpretacja hymnu Zabawa „Czy znasz to miejsce?”: dzieci w parach dobierają podpisy do ilustracji najbardziej znanych obiektów w okolicy naszego Zabawa z elementem czytania „Znam moje miasto”: dzieci indywidualnie układają z rozsypanki wyrazowej zdania o Zabawa ewaluacyjna „Termometr uczuć”: dzieci kolejno zaznaczają odczucia z zajęć na specjalnie przygotowanym zajęcia został opracowany na podstawie materiałów własnych z kursu „Na regionalnych ścieżkach”.Załączniki:WRKONWALIAOCŁAKROKUSWPDĄBS ISOSNAEPKASZTANOWIECOLKLONETĘŚWIERKCZOJODŁAWAPAKACJAOLATOPOLANKWIERZBAAOFIOŁKIBORNICSASANKAKAPIER2WIOS1NEKWKONRWALIACŁKROAKUSWPDSĄB SOSINAEKASZTAPNOWIECOKLOLNEŚWTĘIERKCZOJODWAŁAPAKAOCJATOLPOALANWIERZKABAFIOŁOKIBORNICSAKASANKAPIER2WIOS1NEK
„Ciociu, a gdzie Ty pracujesz?” – usłyszałam kiedyś od 5-latka. Pomyślałam, że w odpowiedzi na to pytanie zaproszę wychowanków na spacer i pokażę im drogę od przystanku autobusowego do miejsca mojej pracy. Z ciekawością słuchałam komentarzy dzieci: „O, to droga do przedszkola!”, „Ciociu, Ty blisko przedszkola pracujesz?”. Pod furtką placówki musiałam wyjawić dzieciom prawdę J to, że jestem z nimi w przedszkolu jest moją pracą! Zadałam więc kolejne pytanie: „To kim ja jestem z zawodu?” i odezwał się chór odpowiedzi: „Ciocią!”... Kto jeszcze pracuje w przedszkolu? I czy faktycznie jestem… „ciocią?”Podgląd dokumentów:Pozostało jeszcze 90 % treściAby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp. Uzyskaj dostęp do portalu ePedagogika – czekają na Ciebie: Profesjonalne narzędzia do zajęć specjalistycznych i scenariusze na zajęcia z uczniami, rodzicami i nauczycielami Inspirujące artykuły, które poszerzą Twój warsztat pedagoga Bogata baza porad udzielanych przez psychologów, pedagogów specjalnych i prawników Uzyskaj dostęp do portalu » Masz już dostęp?Zaloguj się
wojsko scenariusz zajęć w przedszkolu